Évente több mint egymillió magzatot abortálnak az USA-ban

Több százezren vonultak Washington utcáira az abortuszellenes March for Life (Menet az életért) keretében január 22-én. A negyvenkettedik alkalommal megtartott rendezvény beszámolók szerint a világ legnagyobb  emberi jogi tüntetése volt. A menet napjára időzítette a szavazást két abortuszellenes törvénytervezetről a Republikánus Párt, azonban sokak meglepetésére csak az egyiket sikerült elfogadtatniuk.

A menetre 1974-ben került sor először, egy évvel azután, hogy az amerikai Legfelsőbb Bíróság a Roe v. Wade ügyben hozott ítélettel legalizálta az abortuszt. Eleinte csak egy kis csoport vonult Washington utcáira tiltakozásként, napjainkban viszont már a világon a legnagyobb létszámú életpárti demonstrációként tartják számon az évente megrendezett menetet. A 2015-ös rally témája azoknak a magzatoknak a védelme volt, akiket Down-szindrómával vagy más, hasonlóan súlyos rendellenességgel diagnosztizálnak már születésük előtt. Jeanne Monahan Mancini, a Menet az életért elnöke szerint az ez évi, Minden élet egy ajándék üzenet különösen fontos, hiszen 1,1 millió magzatot abortálnak évente Amerikában, ráadásul a betegséggel diagnosztizáltak 85 százalékának esélye sincs arra, hogy megszülessen.

A demonstráción abortuszellenes aktivisták százezrei, köztük kongresszusi képviselők vettek részt, azonban mindössze egy demokrata párti politikus mondott beszédet. A republikánus honatyák két abortuszellenes törvényt terjesztettek volna a Képviselőház elé szavazásra a menet napján, de a megelőző éjjelen az egyik javaslatot kénytelenek voltak visszavonni. E szerint törvénnyel tiltották volna a terhesség huszadik hete után végzett abortuszt, kivéve azt az esetet, ha egy nő nemi erőszak áldozatává válik, és ezt jelenti is a rendőrségen. A Republikánus Párt azzal indokolta az intézkedés szükségességét, hogy orvosszakértők megállapították: a huszadik hetet elért magzatoknak már elég fejlett az idegrendszerük ahhoz, hogy fájdalmat érezzenek, vagyis szörnyű kínokat élnek át, amikor abortálják őket. Korábban ugyan sikerült egy hasonló tervezetet megszavazni a képviselőházban, akkor azonban „elakadt” az ügy a demokrata vezetésű szenátusban.

Barack Obama elnök már a szavazás előtt bejelentette, hogy meg fog vétózni bármilyen törvényjavaslatot, amely arra irányulna, hogy korlátozza, tiltsa vagy szigorítsa az abortuszt. A demokrata párti elnök szerint ugyanis nem a kormány feladata, hogy beleavatkozzon a döntésbe, amit az orvosok és a nők amúgy is közösen hoznak meg. Emellett a dokumentum „elfogadhatatlan módon korlátozná a nők egészségét és reprodukciós jogát, és támadást intéz a nők választási joga ellen is”– tette hozzá Obama. A republikánusok az utolsó pillanatig egységesek voltak az üggyel kapcsolatban, és Trent Franks, a tervezet egyik kidolgozója szinte borítékolta, hogy sikerülni fog elfogadtatniuk a szigorítást az ősz óta republikánus többségű képviselőházban. Arra azonban senki sem számított, hogy a voksolás előtt néhány órával több republikánus képviselőnő meghátrál, a női szavazók és a fiatalok elvesztésétől tartva.

Az éjjeli huzavona miatt végül a párt kénytelen volt visszavonni a kezdeményezést, és másnap csak arról a törvényről szavaztak a képviselőházban, mely megtiltja, hogy az Obamacare keretében szövetségi adópénzekből finanszírozzák az abortuszokat.

Tony Perkins, a konzervatív Family Research Council vezetője szerint „érthetetlen és megdöbbentő, hogy nem sikerült elfogadtatni, hogy az ötödik hónap után ne lehessen megszakítani a terhességet, hiszen Amerikával együtt mindössze négy olyan ország van a világon, ahol engedélyezik az abortuszt a terhesség egész ideje alatt”. Trent Franks republikánus képviselő bejelentette, hogy a közeljövőben újra be fogják nyújtani a javaslatot, majd úgy kommentálta a történteket: „Amennyiben a Republikánus Párt nem tudja sikeresen megvédeni a fájdalmat már érezni képes magzatokat attól, hogy érzéstelenítés nélkül megcsonkítsák, megkínozzák vagy megöljék őket, akkor lehet, hogy az egész politikai programunkat felül kellene vizsgálnunk”.

Forrás: Hetek

Hozzászólás írása